z podróży

Zakynthos - miasto i rejon Tsilivi

Zakynthos – Historia

Nazwa Zakynthos już w czasach starożytnych pojawia się w mitach i legendach. Homer jako pierwszy odniósł się do wyspy w „Iliadzie”, gdzie czytamy iż Zante wraz z Kefalonią, Lefkadą i Acarnanią był częścią terytorium Odyseusza – legendarnego króla Itaki.
Nazwa wyspy pochodzi od imienia syna mitologicznego Dardanosa, króla Arkadii. Tenże syn Zakynthus wyruszył wraz z achajskimi wojownikami z miasta Psophis w Arkadii by zkolonizować wyspę. Działo się to około roku 1500 p.n.e. Przybysze zbudowali na wyspie akropol, który Zakynthus nazwał Psophida. Starożytne monety znalezione w tym rejonie sugerują, że czcili oni bogów Olimpu – głównie Apolla i Dianę. Na monetach często był również pokazywany wizerunek Zakynthusa z wężem, ponieważ według niektórych podań uwolnił on wyspę od węży.
Jest bardzo prawdopodobne, że wyspa była terytorium neutralnym i nie brała udziału w wojnach perskich. Natomiast w V wieku p.n.e. Zakynthos wspierał Ateny w wojnach peloponeskich przeciwko Sparcie i brał udział w ekspedycji na Sycylię. Po porażce w tej wojnie wyspa została podbita przez Spartę, później przeszła pod wpływy Macedończyków, by ostatecznie wpaść w ręce Rzymian.

Zakynthos współcześnie

To jedna z kilku wysp położonych wzdłuż zachodniego wybrzeża Grecji niezwykle popularna wsród turystów z całej Europy. Fascynaci powiadają, że to wyspa magiczna, gdyż mimo swoich niewielkich rozmiarów ma do zaoferowania ogromny wachlarz atrakcji. Jest  w tym twierdzeniu trochę przesady, ale prawdą jest, że zachwyca nie tylko lazurową wodą i uroczymi, piaszczystymi plażami, lecz także rozbudowaną infrastrukturą turystyczną, z wyjątkiem dróg, które wymagają sporych umiejętności od kierowcy i szybkiej orientacji. Symbolem wyspy jest żółw Caretta Caretta, który na swoje miejsca lęgowe wybrał południowe plaże Zakynthos. Z racji, że jest to gatunek zagrożony wyginieciem, na kilku plażach wprowadzono pewne ograniczenia, które mają pomóc w ochronie tego wspaniałego gatunku żółwi morskich. Zakynthos ma jeszcze jedną niewatpliwą zaletę, jest zlokalizowana w archipelagu wysp jońskich, do którego należą też cudowne przyrodniczo wyspy Kefalonia, i znana z Homera ojczyzna Odyseusza, Itaka z ciągle prawie dziewiczymi krajobrazami, nieskażonymi cywilizacją. Warto jest zatem znudzonym obieżyświatom, po wyczerpaniu atrakcji na Zakynthos, ruszyć promem na tamtejsze wyspy, by znaleźć się jakby w innym świecie...

następna strona

Galeria

2019
 

     Miasto i nabrzeże portowe


 


2019
 

     Urocze zakątki Tsilivi

   
.