Kreta - eksploracja 2012

Kreta_archeo


Grecja kontynentalna - eksploracja 2015

Grecja_mapa


Rodos - eksploracja 2016

Grecja_mapa


Egipt - eksploracja 2017

mapa_Egipt


Turcja - eksploracja 2018

mapa_Turcja

           W skrócie


info

Kreta -na pierwszy rzut oka...

Keta oddalona jest o 160 km na południe od Grecji kontynentalnej. W części wschodniej Morza Śródziemnego z powierzchnią 8336 km2 zajmuje drugie miejsce ustęując wielkością jedynie Cyprowi.
W okresie letnim średnia temperatura powietrza kształtuje się w okolicy 20-30'C, a maksymalne oscylują w przedziale 35-40'C. Zdecydowanie gorętszymi obszarami Krety są południowe krańce wyspy znajdujące się pod silniejszym wpływem klimatu Afryki Północnej.
więcej


 

info

Grecja - na pierwszy rzut oka...

Współczesna Grecja z półwyspem Peloponez wchodzi w skład Półwyspu Bałkańskiego wraz wyspami rozsianymi na morzach Egejskim i Jońskim. Uważana jest za spadkobierczynię starożytnej Grecji i jest kolebką całej cywilizacji zachodniej, miejscem narodzin demokracji, filozofii, Igrzysk Olimpijskich, wielu podstawowych twierdzeń naukowych, zachodniej literatury, historiografii, politologii oraz teatru, zarówno komedii, jak i dramatu...
więcej

info

Rodos - na pierwszy rzut oka...

Rodos – wyspa na Morzu Egejskim, o powierzchni 1,4 tys. km², największa w archipelagu Dodekanezu. Położona na granicy dwóch kontynentów: Europy i Azji ma 80 km dł., a w najszerszym miejscu mierzy 40 km.
Niezwykle bogata historia wyspy mająca początki w okresie 1550-1410 p.n.e. na co wskazuje najstarszy odnaleziony ośrodek miejski, prawdopodobnie osada portowa. Za czasów greckich założone przez trzy główne ośrodki wyspy Lindos, Kamiros i Ialyssos miasto Rodos było centrum kulturalnym i handlowym. To tam wzniesiono najwyższy pomnik ku czci boga słońca Heliosa tzw. Kolos Rodyjski.
więcej

info

Egipt - na pierwszy rzut oka...

Hor-Aha  - zwany Menesem po zjednoczeniu Dolnego i Górnego ok. 3100-2890 p.n.e. założył I dynastię władców. Aby zapewnić sobie kontrolę nad powiększonym terytorium, którym nie sposób było skutecznie zarządzać z leżącego na południu Hierakonpolis, założył na północy drugą stolicę  - Ineb-hedź (''Biały Mur''), czyli Memfis, które miało się stać stolicą Starego Państwa. Odtąd w Memfis odbywał się rytuał koronacji.
Po jego śmierci i okresie zamętu, który doprowadził do rozpadu zjednoczonego państwa, nowy władca Trzeciej Dynastii Dźeser z powrotem przeniósł stolicę do Memfis. W historii Egiptu kończy się Okres Wczesnodynastyczny i rozpoczyna Stare Państwo i epoka piramid...
więcej

info

Śladami starożytnych koloni greckich... Troi i Sułtanatu.

Wybrzeża dawnej Anatolli, poczynając od Bodrum w poszukiwaniu ducha starożytnego Halikarnasu do Efezu, Hierapolis, Afrodyzji, Pergamonu, Miletu - ojczyzny Talesa, Laodycei, Didymy pyszniącej się drugą najważniejszą wyrocznią antyku i świątynią Apollina, Heraklei ad Latmos, gdzie na prośbę bogini księżyca Selene Zeus obdarzył urodziwego pasterza Endymiona wieczną młodością i nieprzerwanym snem, aby bogini mogła go swobodnie odwiedzać w każdą noc. Ponadto wyprawa na wyspę Kos - ośrodka kultu Asklepiosa, miejsce urodzenia Hipokratesa uznanewanego jako "ojca medycyny" , wizyta w pałacu sułtana Topkapi i relaks w słynnym basenie Kleopatry... 
.