Kreta - eksploracja z 2012

Kreta_archeo


Grecja - eksploracja z 2015

Grecja_mapa


Rodos - eksploracja z 2016

Grecja_mapa

Migawki z Krety  - slideshow

To use WS-Slideshow update your Flash Player Plugin, please. You have to install the version 10 or later.
info

Kreta -na pierwszy rzut oka...

Kreta oddalona jest o 160 km na południe od Grecji kontynentalnej. W części wschodniej Morza Śródziemnego z powierzchnią 8336 km2 zajmuje drugie miejsce ustęując wielkością jedynie Cyprowi.
W okresie letnim średnia temperatura powietrza kształtuje się w okolicy 20-30'C, a maksymalne oscylują w przedziale 35-40'C. Zdecydowanie gorętszymi obszarami Krety są południowe krańce wyspy znajdujące się pod silniejszym wpływem klimatu Afryki Północnej. 
  więcej
 

info

Grecja - na pierwszy rzut oka...

Współczesna Grecja z półwyspem Peloponez wchodzi w skład Półwyspu Bałkańskiego wraz wyspami rozsianymi na morzach Egejskim i Jońskim. Uważana jest za spadkobierczynię starożytnej Grecji i jest kolebką całej cywilizacji zachodniej, miejscem narodzin demokracji, filozofii, Igrzysk Olimpijskich, wielu podstawowych twierdzeń naukowych, zachodniej literatury, historiografii, politologii oraz teatru, zarówno komedii, jak i dramatu...
więcej

info

Rodos - na pierwszy rzut oka...

Rodos – wyspa na Morzu Egejskim, o powierzchni 1,4 tys. km², największa w archipelagu Dodekanezu. Położona na granicy dwóch kontynentów: Europy i Azji ma 80 km dł., a w najszerszym miejscu mierzy 40 km.
Niezwykle bogata historia wyspy mająca początki w okresie 1550-1410 p.n.e. na co wskazuje najstarszy odnaleziony ośrodek miejski, prawdopodobnie osada portowa. Za czasów greckich założone przez trzy główne ośrodki wyspy Lindos, Kamiros i Ialyssos miasto Rodos było centrum kulturalnym i handlowym. To tam wzniesiono najwyższy pomnik ku czci boga słońca Heliosa tzw. Kolos Rodyjski.
więcej

info

Śladami starożytności  - gdzie dalej?

Dalej to już wybrzeża dawnej Anatolli, obecnej Turcji poczynając od Bodrum w poszukiwaniu ducha historii Halikarnasu, do Hierapolis, Afrodyzji, antycznego Efezu, Pergamonu, Filadelfii i Sardes - miasta Apokalipsy, Miletu - ojczyzny Talesa, filozofa Anaksymandra, geografa i historyka Hekatajosa oraz pisarza Arystydesa, Didymy pyszniącej się drugą wyrocznia po delfickiej i świątynią Apollina, Heraklei ad Latmos, gdzie na prośbę bogini księżyca Selene Zeus obdarzył urodziwego pasterza Endymiona wieczną młodością i nieprzerwanym snem, aby bogini mogła go swobodnie odwiedzać w każdą noc. i na wyspę Kos - ośrodka kultu Asklepiosa i miejsce urodzenia Hipokratesa.


.