Skarby Grecji - prezentacje

Podróże zawsze obfitują w bogate sesje fotograficzne, filmy i notatki z których po powrocie czerpiemy materiały do pamiątkowych albumów, do utrwalenia wrażeń w opisach literackich lub zaspokajenia własnej kreatywności na stronach w Sieci. Ta poznawczość jest też jakąś cząstką naszej kultury, pożądaną tym bardziej, że nawiązuje do początków cywilizacji, którą odkrywamy wraz z postępem odkryć archeologicznych wizytując miejsca wykopalisk i coraz piękniejszych muzeów, gdzie gromadzone są odnajdywane artefakty. Obok wielu atrakcyjnych klimatycznych miejscowości, współcześnie przygotowanych dla turystów, poznajemy ich zamierzchłe dzieje i bogatą historię na styku dwóch światów - starożytnego i współczesnego. Są to prawdziwe Skarby Grecji.
Poniżej kilka prezentacji multimedialnych obejmujących sesje fotograficzne z trzech największych ośrodków miejskich: stolicy Krety - Heraklionu, Chanii i Rethymnonu. oraz z pięknego półwyspu Gramvousa i ze znanego kurortu wypoczynkowego na południu wyspy Matala. Naturalnie również z dwóch najważniejszych ośrodków archeologicznych kultury minojskiej na Krecie: Knossos i Fajstos i  romańskiej Gortyny.

  Kreta turystycznie - Rethymno, Heraklion, Matala  (2012)

 
Kreta turystycznie - Chania, Gramvousa  (2012)

 
 Kreta antyczna - Knossos, Fajstos, Gortyna  (2012)

2012

Muzeum Archeologiczne w Heraklionie - Kreta

Odnowione i po kompleksowym wykonaniu stratyfikacji posiadanych artefaktów chronologiczne i tematyczne tak, aby znaczenie, rozwój oraz ciągłość starożytnej cywilizacji kreteńskiej siedmiu tysiącleci, mogły być pokazane publiczności z mocnym podkreśleniem niepowtarzalności kolekcji pierwszej cywilizacji europejskiej nazwanej minojską.


2012

Muzeum Archeologiczne w Rethymnie - Kreta

Założone w 1887 przez Związek Przyjaciół Edukacji w Rethymnie z siedzibą w budynku obronnym przy centralno-wschodniej bramie weneckiej fortecy. Znaleziska są wystawiane w muzeum w kolejności archeologicznej i zawierają wiele niepowtarzalnych zbiorów z trwających wciąż wykopalisk.


2015

Muzeum Archeologiczne w Atenach - Grecja

Nowoczesny budynek muzeum, zaprojektowany przez Bernarda Tschumiego i Greka Michalisa Fotiadisa, wykonany ze szkła i stali. Tschumi przyznał, że nie chciał imitować starożytnej budowli, wolał podążyć śladem Pitagorasa i abstrakcyjnej geometrii. Atrakcyjną cześcią obiektu stanowi wielka przeszklona Galeria, w której są wystawione między innymi oryginalne rzeźby ze świątyń Akopolu.


2015

Muzeum Archeologiczne w Delfach - Grecja

Zbudowane zostało w 1903 r. po zakończeniu prac wykopaliskowych prowadzonych przez Francuzów w Atenach. Odrestaurowane i powiększene w latach 1950-1960. Posiada wyłącznie przedmioty znalezione na obszarze Delf, niemniej jest jednym z najważniejszych - obok ateńskiego i olimpijskiego - muzeów archeologicznych w Grecji.


2015

Muzeum Archeologiczne w Olimpii - Peloponez, Grecja

Jednym z najważniejszych muzeów w Grecji. Pokazuje ono długą i ciekawą historię najbardziej uświęconego sanktuarium starożytności, sanktuarium Zeusa, ojca Bogów i Ludzi, miejsca gdzie narodziła się idea igrzysk olimpijskich. Stała ekspozycja awiera znaleziska pochodzące z wykopalisk znajdujących się na terenie świętego gaju, zwanego Altis.


2015

Muzeum Archeologiczne w Epidauros - Peloponez, Grecja

Znajduje się u stóp ufortyfikowanego wzgórza, głownego ośrodka Achajów. Zawiera bogatą kolekcję stojącej na wysokim poziomie  produktów kultury mykeńskiej.


2015

Muzeum Archeologiczne w Mykenach - Peloponez, Grecja

Znajduje się u stóp ufortyfikowanego wzgórza, głownego ośrodka Achajów. Zawiera bogatą kolekcję stojącej na wysokim poziomie  produktów kultury mykeńskiej.


.