Kreta - na pierwszy rzut oka...

Kreta oddalona jest o 160 km na południe od Grecji kontynentalnej. W części wschodniej Morza Śródziemnego z powierzchnią 8336 km2 zajmuje drugie miejsce ustępując wielkością jedynie Cyprowi.

     Kreta ma wyraźnie podłużny kształt obejmujący 260 km długości wzdłuż równoleżników oraz zmienną szerokość od 60 do ok. 12 km w najwęższym miejscu położonym w rejonie miasta Ierapetra. Linia brzegowa o długości ok. 1046 km styka się z akwenami wodnymi: od północy z Morzem Kreteńskim, od południa z Morzem Libijskim oraz na zachodzie z Morzem Mirtejskim.
 Kreta jest wyspą o bardzo górzystym ukształtowaniu terenu w wyniku wypiętrzenia Płyty Egejskiej napierającej na Płytę Afrykańską. Nawet obecnie Kreta jest w dalszym ciągu w ruchu, tarcia między płytami objawiają się trzęsieniami ziemi nawiedzającymi co pewien czas tę wyspę. Poza ruchem poziomym w kierunku południa, wyspa jest również w ruchu pionowym. Wschodnia część wyspy zanurza się w morzu a zachodnia ulega wypiętrzeniu ku górze.

 Na Krecie dominują 3 masywy górskie które noszą następujące nazwy:
 • Góry Białe – położone na zachodniej części wyspy - z najwyższym szczytem Pachnes - 2452 m n.p.m. Nazwa pochodzi od długo ośnieżonych jak na greckie warunki szczytów, latem jasnych z powodu wapiennych skał z jakich są zbudowane.
 •  Góry Idajskie - położone w środkowej części wyspy - najwyższy szczyt to Psiloritis wznoszący się na wysokość 2456 m n.p.m.
 • Góry Thriptis  - położone we wschodniej części wyspy - najwyższy szczyt ma wysokość 1476 m n.p.m.

 Atrakcją górskich rejonów jest wielka ilość jaskiń oraz wąwozów. Warto odwiedzić jaskinie: Idi, Dikte, Melidoni, a w południowej części wyspy wąwozy Imbros, Kotsifou, Kourtaliotiko i Aradena. Jednak zdecydowanie najsłynniejszy wąwóz to Samaria będąca najdłuższym wąwozem Europy. Równie ciekawe i urokliwe są płaskowyże ulokowane wysoko w górach. W szczególności piękne są płaskowyże Lasithiou i Nida.

Największym miastem wyspy jest Heraklion, który pełni również funkcję stolicy. Kreta podzielona jest na cztery nomosy (prefektury): Chanię, Rethymno, Heraklion oraz Lasithi (ze stolicą w Agios Nikolaos).

 Najważniejsze miasta:
 •Heraklion (Iraklio, Candia) 131 tys. mieszkańców
 •Chania (Hania) 53 tys. mieszkańców
 •Rethymno 28 tys. mieszkańców
 •Ierapetra 24 tys. mieszkańców
 •Agios Nikolaos 19,5 tys. mieszkańców
 •Sitia 14 tys. mieszkańców
mapa

Kreta


mapa_Krety1


info

Strefy klimatyczne


Kreta położona jest na styku dwóch stref klimatycznych: Morza Śródziemnego i Afryki Północnej ze zdecydowaną przewagą wpływu pierwszej z tych stref. Dominującym klimatem jest umiarkowany. W zależności od bliskości morza powietrze może cechować się bardzo dużą wilgotnością. Zimy są łagodne, ale w górach opady śniegu są zjawiskiem normalnym i występują w okresie od listopada aż do maja. W okresie letnim średnia temperatura powietrza kształtuje się w okolicy 20-30'C, a maksymalne oscylują w przedziale 35-40'C.

 Zdecydowanie gorętszymi obszarami Krety są południowe krańce wyspy znajdujące się pod silniejszym wpływem klimatu Afryki Północnej. O wysokości temperatur, jakie są notowane w tej części Krety niech świadczy to, że znajdujące się tu miasto Ierapetra szczyci się mianem najcieplejszego miasta w Europie (średnia roczna temperatura powyżej 20'C i ponad 3 tys. słonecznych godzin).
.