Skarby Grecji - prezentacje

Grecję poznajemy najczęściej turystycznie wybierając się tam na urlop, ale wiemy z doniesień medialnych i naukowych, że historia Hellady nadal kryje wiele tajemnic. Od czasów Schliemanna, czyli od roku 1871, gdy niemiecki poszukiwacz skarbów odkrył starozytną Troję, a później Mykeny kontynuowane są naukowe prace archeologiczne  w basenie Morza Śródziemnego. To co udało się odkryć w licznych wykopaliskach archeologicznych na terenie Grecji kontynentalnej i jej wyspach, prezentowana jest w licznych muzeach na kontynecie i na wyspach. 

 Muzeum archeologiczne w Atenach  - slideshow

To use WS-Slideshow update your Flash Player Plugin, please. You have to install the version 10 or later.


Grecja stale dostarcza wielu niespodzianek podczas jej eksploracji, ale archeolodzy starają się je w możliwie najszerszym zakresie udostępniać. Tych, którzy zainteresowali się historią Hellady, szczególnie początkami powstawania i rozwoju pierwszej europejskiej cywilizacji, namawiać nie trzeba do dociekań w tej materii, choć nie zawsze jest to łatwe, gdy okazuje się, że któreś z ważnych miejsc obrazujących dzieje tego pięknego regionu Europy jest dla zainteresowanych akurat niedostępne, a przecież nie tylko po to przyjeżdzamy nad Morze Śródziemne, by spędzić parę chwil na gorących plażach, czy w zaciszu hotelowych wygód, ale też po to, by na własne oczy ujrzeć atrakcyjne relikty starożytności pokryte wiekami zapomnienia, swoiste pamiątki po naszych przodkach i poczuć atmosferę tych tysięcy lat, które nas od nich dzielą...

 Muzeum archeologiczne w Delfach  - slideshow

To use WS-Slideshow update your Flash Player Plugin, please. You have to install the version 10 or later.
2015

Muzeum Archeologiczne w Atenach,  Grecja kontynentalna

Muzeum zostało zbudowane na wykopaliskach archeologicznych dawnych Aten, które zostały wyeksponowane poprzez przezroczyste, szklane podłogi przed głównym wejsciem do budynku, w ten sposób, aby nie przesłaniać antycznych zabytków znajdujacych się pod spodem. W tym miejscu natrafiono na zabytki z epoki antycznej aż do bizantyjskiej doskonale ukazujące fragmenty codziennego życia starożytnych Aten.

Budynek ze szkła i betonu ma powierzchnię 21 tys. m.kw. i składa się z trzech kondygnacji, z tego 14 tys. m.kw. to część muzealna. Zbiory muzealne obejmują ok. 4 tysiące unikalnych i bezcennych zabytków poczynając od 6 wieku p.n.e., pochodzących z samego Akropolu oraz świątyń znajdujących się u jego podnóża. Niektóre z zabytków zostały dopiero tutaj wystawione po raz pierwszy, gdyż miejsce w starym muzeum na Akropolu było mocno ograniczone.

Najbardziej spektakularnym miejscem obiektu jest Galeria najwyższej kondygnacji, której ściany ze szkła zapewniają doskonałą widoczność na cały Akropol dzięki przesunięciu jej o 23 stopnie w stosunku do pozostałej bryły obiektu.

Grecy wierzą, że to na wskroś nowoczesne muzeum pomoże im odzyskać wywiezione z Grecji w XIX wieku dzieła sztuki, które ówczesny brytyjski ambasador lord Elgin odkupił od władz tureckich za przysłowiowe grosze pod pretekstem bezwartościowych kamieni. Następnie sprzedał je własnemu rządowi. Od tego czasu tak zwane "marmury Elgina" znajdują się w kolekcji Muzeum Brytyjskiego.


2015

Muzeum Archeologiczne w Delfach - Grecja kontynentalna

Na ekspozycję muzeum składają się antyczne rzeźby, fragmenty kolumn i metopy (części fryzu) wykopane przez archelogów w pobliskim sanktuarium. Na szczególną uwagę zasługują fragmenty fryzu świątyni Apolla przedstawiające gigantomachię, czyli walkę bogów olimpijskich z gigantami oraz wojnę trojańską. Wśród rzeźb znajdują się posągi kurosów, nagich młodzienców datowanych na VI wiek p.n.e. Według mitu są to bliźnięta: Kleobis i Biton, którzy zmarli z wycieńczenia, ciągnąc rydwan ich matki kapłanki Hery. Znaczącym eksponatem, jest też rzeźba Sfinksa, która była podarunkiem mieszkańców Naksos. Grecki Sfinks różni się od egipskiego tym, że ma twarz kobiety. Najcenniejszym eksponatem w zbiorach muzeum jest jednak posąg woźnicy wykonany z brązu przedstawiającego kwadrygę zwycięzców Igrzysk Pytyjskich. 


.