Skarby Grecji - Kreta, prezentacje

Grecję poznajemy najczęściej turystycznie wybierając się tam na urlop, ale wiemy z doniesień medialnych i naukowych, że historia Hellady nadal kryje wiele tajemnic. Od czasów Schliemanna, czyli od roku 1871, gdy niemiecki poszukiwacz skarbów odkrył starozytną Troję, a później Mykeny kontynuowane są naukowe prace archeologiczne  w basenie Morza Śródziemnego. To co udało się odkryć w licznych wykopaliskach archeologicznych na terenie Grecji kontynentalnej i jej wyspach, prezentowana jest w licznych muzeach na kontynecie i na wyspach. 

 Muzeum archeologiczne w Heraklionie  - slideshow

To use WS-Slideshow update your Flash Player Plugin, please. You have to install the version 10 or later.


Grecja stale dostarcza wielu niespodzianek podczas jej eksploracji, ale archeolodzy starają się je w możliwie najszerszym zakresie udostępniać. Tych, którzy zainteresowali się historią Hellady, szczególnie początkami powstawania i rozwoju pierwszej europejskiej cywilizacji, namawiać nie trzeba do dociekań w tej materii, choć nie zawsze jest to łatwe, gdy okazuje się, że któreś z ważnych miejsc obrazujących dzieje tego pięknego regionu Europy jest dla zainteresowanych akurat niedostępne, a przecież nie tylko po to przyjeżdzamy nad Morze Śródziemne, by spędzić parę chwil na gorących plażach, czy w zaciszu hotelowych wygód, ale też po to, by na własne oczy ujrzeć atrakcyjne relikty starożytności pokryte wiekami zapomnienia, swoiste pamiątki po naszych przodkach i poczuć atmosferę tych tysięcy lat, które nas od nich dzielą...

 Muzeum archeologiczne w Rethymnie  - slideshow

To use WS-Slideshow update your Flash Player Plugin, please. You have to install the version 10 or later.
2012

Muzeum Archeologiczne w Heraklionie, Kreta

Muzeum Archeologiczne w Heraklionie to jedno z najważniejszych i największych muzeów w Grecji.  Obejmuje wszystkie okresy historii i prehistorii Krety z zakresu 5500 lat począwszy od neolitu do czasów rzymskich. W skład muzealnych zbiorów wchodzą rzeźby, freski, ceramika, narzędzia, biżuteria, pieczęcie, nagrobki oraz wiele innych oraz tak słynne znaleziska jak dysk z Fajstos, figurka bogini z wężami, podwójne topory, cenne rytony czy wisiorek z pszczołami znaleziony na terenie pałacu w Malia.

W początkowych latach (przełom XIX/XX wieku) ekspozycja przedstawiała chronologiczny rozwój cywilizacji minojskiej na Krecie, historię badań archeologicznych oraz wielkie odkrycia pałaców minojskich z początku XX wieku. Pierwsza archeologiczna kolekcja powstała z inicjatywy Józefa Chatzidakisa, który zasłynął pracami archeologicznymi prowadzonymi w Tylissos oraz pierwszymi wykopaliskami na terenie pałacu w Malia. Pierwsze zbiory zostały umieszczone na dziedzińcu katedry w Agios Minas. Były one niewielkie, wnoszone przez darowizny i pierwsze małe wykopaliska prowadzone na Krecie. Zasadniczą zmianę przyniosły dopiero prace przy odkryciach pałaców minojskich w Konossos i Fajstos, później do zbiorów dołączyło wiele ważnych znalezisk stanowiących obecne eksponaty muzeum.
Po wojnie pod nadzorem prof. Nikolaosa Platona ponownie otwarto w 1952 roku ekspozycję skarbów muzeum, ale to nie jedyna zasługa tego archeologa. Kilka lat po otwarciu muzeum podjął on intensywne prace na terenie pałacu w Zakros.


2012

Muzeum Archeologiczne w Rethymnie - Kreta

Założone w 1887 przez Związek Przyjaciół Edukacji w Rethymnie z siedzibą w budynku obronnym przy centralno-wschodniej bramie weneckiej fortecy. Znaleziska są wystawiane w muzeum w kolejności archeologicznej i zawierają wiele niepowtarzalnych zbiorów z trwających wciąż wykopalisk. Eksponaty przedstawiają historię starożytnych cywilzacji od neolitu do okresu rzymskiego. Są one wystawiane w porządku chronologicznym z miejsc wykopalisk. Znajdziemy tam sarkofagi, ceramikę, biżuterię (kultura minojska), posążki mykeńskie, monety oraz naczynia z brązu i szkła. Wszystkiego przedmioty pochodzą z terenów wykopaliskowych w Elefthernie, Armeni oraz Monastiraki, jak również artefakty późnego neolitu (3500-2900 przed naszą erą) i wczesnego okresu minojskiego (2800-2100 przed naszą erą). Są to znaleziska z jaskiń Gerani, Melidoni, Margeles i Helenes.


.